RN731JTTD9530F25
Mfr.Part #
RN731JTTD9530F25
Description
RES 953 OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
953Ohm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD9530F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9530F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 953Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C