RN731JTTD9420F100
Mfr.Part #
RN731JTTD9420F100
Description
RES 942 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
942Ohm
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW