RN731JTTD9420D100
Mfr.Part #
RN731JTTD9420D100
Description
RES 942 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Resistance :
942Ohm
Tolerance :
±0.5%
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD9420D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9420D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 942Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C