RN731JTTD91R0D100
Mfr.Part #
RN731JTTD91R0D100
Description
RES 91 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
91Ohm
RN73
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD91R0D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD91R0D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 91Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C