RN731JTTD91R0C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD91R0C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 91 OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.25%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RN73
Resistance :
91Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V