RN731JTTD8160B50
Mfr.Part #
RN731JTTD8160B50
Description
RES 816 OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
816Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN731JTTD8160B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8160B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 816Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C