RN731JTTD66R5B50
Mfr.Part #
RN731JTTD66R5B50
Description
RES 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RN73
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
66.5Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN731JTTD66R5B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD66R5B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C