RN731JTTD62R0B50
Mfr.Part #
RN731JTTD62R0B50
Description
RES 62 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
62Ohm
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD62R0B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD62R0B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C