RN731JTTD5602F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5602F50
Description
RES 56K OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
yes
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
56kOhm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD5602F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5602F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C