RN731JTTD5561D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5561D25
Description
RES 5.56K OHM 0.5% 1/16W 0603
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
5.56kOhm
Tolerance :
±0.5%
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD5561D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5561D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.56kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C