RN731JTTD5302B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5302B50
Description
RES 53K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
53kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD5302B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5302B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 53kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C