RN731JTTD5300F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5300F25
Description
RES 530 OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
530Ohm
RN73
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5300F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5300F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 530Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C