RN731JTTD49R9F100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD49R9F100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/16W 0603
Stock
842
In Stock :
842
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603
Resistance :
49.9Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
1608
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD49R9F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD49R9F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 49.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C