RN731JTTD49R3D100
Mfr.Part #
RN731JTTD49R3D100
Description
RES 49.3 OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
49.3Ohm
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C