RN731JTTD4931B25
Mfr.Part #
RN731JTTD4931B25
Description
RES 4.93K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
Ultra Precision
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
yes
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
4.93kOhm
Datasheets
RN731JTTD4931B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4931B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.93kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C