RN731JTTD4872D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4872D25
Description
RES 48.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
48.7kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
EAR99
Case Code (Metric) :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Weight :
2.012816mg
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD4872D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4872D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 48.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C