RN731JTTD4302B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4302B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 43K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistance :
43kOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW