RN731JTTD42R7D100
Mfr.Part #
RN731JTTD42R7D100
Description
RES 42.7 OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
42.7Ohm
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
2
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Datasheets
RN731JTTD42R7D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R7D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C