RN731JTTD41R2D100
Mfr.Part #
RN731JTTD41R2D100
Description
RES 41.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
41.2Ohm
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.5%
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W