RN731JTTD41R2C50
Mfr.Part #
RN731JTTD41R2C50
Description
RES 41.2 OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
RN73
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
41.2Ohm