RN731JTTD41R2B25
Mfr.Part #
RN731JTTD41R2B25
Description
RES 41.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
41.2Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD41R2B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD41R2B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 41.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C