RN731JTTD40R2D50
Mfr.Part #
RN731JTTD40R2D50
Description
RES 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
40.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD40R2D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD40R2D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C