RN731JTTD4072F10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4072F10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 40.7K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
40.7kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RN73
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C