RN731JTTD4072D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4072D100
Description
RES 40.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
40.7kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RN731JTTD4072D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4072D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 40.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C