RN731JTTD3830F100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD3830F100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 383 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Series :
RN73
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
383Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD3830F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3830F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 383Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C