RN731JTTD3742C10
Mfr.Part #
RN731JTTD3742C10
Description
RES 37.4K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
37.4kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Working Voltage :
75V
Composition :
Thin Film
Series :
RN73
Datasheets
RN731JTTD3742C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3742C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 37.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C