RN731JTTD3610D100
Mfr.Part #
RN731JTTD3610D100
Description
RES 361 OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
361Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
RN73
Feature :
Moisture Resistant
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN731JTTD3610D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3610D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 361Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C