RN731JTTD3610B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3610B50
Description
RES 361 OHM 0.1% 1/16W 0603
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
361Ohm
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD3610B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3610B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 361Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C