RN731JTTD3603F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3603F50
Description
RES 360K OHM 1% 1/16W 0603
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
360kOhm
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD3603F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3603F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 360kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C