RN731JTTD3602B25
Mfr.Part #
RN731JTTD3602B25
Description
RES 36K OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
yes
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Resistance :
36kOhm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD3602B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3602B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 36kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C