RN731JTTD3090F25
Mfr.Part #
RN731JTTD3090F25
Description
RES 309 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
309Ohm
Series :
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD3090F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3090F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 309Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C