RN731JTTD2940F50
Mfr.Part #
RN731JTTD2940F50
Description
RES 294 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
yes
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
294Ohm
Weight :
2.012816mg
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD2940F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2940F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 294Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C