RN731JTTD2741F100
Mfr.Part #
RN731JTTD2741F100
Description
RES 2.74K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
2.74kOhm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Number of Terminations :
2
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD2741F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2741F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C