RN731JTTD24R6B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD24R6B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 24.6 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Resistance :
24.6Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN731JTTD24R6B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD24R6B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 24.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C