RN731JTTD2493B25
Mfr.Part #
RN731JTTD2493B25
Description
RES 249K OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
503
In Stock :
503
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
1608
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
0603
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
249kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD2493B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2493B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 249kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C