RN731JTTD2403B25
Mfr.Part #
RN731JTTD2403B25
Description
RES 240K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Resistance :
240kOhm
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount :
yes
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN731JTTD2403B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2403B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 240kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C