RN731JTTD2261D25
Mfr.Part #
RN731JTTD2261D25
Description
RES 2.26K OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.26kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD2261D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2261D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C