RN731JTTD2261C50
Mfr.Part #
RN731JTTD2261C50
Description
RES 2.26K OHM 0.25% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
2.26kOhm
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
2
Datasheets
RN731JTTD2261C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2261C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C