RN731JTTD2231B50
Mfr.Part #
RN731JTTD2231B50
Description
RES 2.23K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.23kOhm
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD2231B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2231B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C