RN731JTTD1720D25
Mfr.Part #
RN731JTTD1720D25
Description
RES 172 OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
172Ohm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD1720D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1720D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 172Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C