RN731JTTD1670F50
Mfr.Part #
RN731JTTD1670F50
Description
RES 167 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
e3
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
167Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD1670F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1670F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 167Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C