RMCW0612JT68R0
Mfr.Part #
RMCW0612JT68R0
Description
RES, 0612, 68 OHM, 5%, 0.75W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
200 V
Resistance :
68 Ohms
Height :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Width :
3.2 mm
Length :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Datasheets
RMCW0612JT68R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCW0612JT68R0
RMCW Series, Thick Film, 68 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C