RMCS1210JT75K0
Mfr.Part #
RMCS1210JT75K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, AS, 1210, 75 KOHM, 5%, 0.33
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Series :
RMCS
Application :
GENERAL PURPOSE
Resistance :
75 kOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
2.5 mm
Length :
3.2 mm
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Supplier Device Package :
Product Type :
Thick Film Resistors
Features :
Anti-Sulfur
Height :
0.55 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
200 V
Package :
Digi-Reel?
Ratings :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Technology :
Thick Film
Datasheets
RMCS1210JT75K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCS1210JT75K0
RMCS Series, Thick Film, 75 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C