RMCS0805FT432R
Mfr.Part #
RMCS0805FT432R
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, AS, 0805, 432 OHM, 1%, 0.12
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package :
Digi-Reel?
Voltage Rating :
150 V
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
432 Ohms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Failure Rate :
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Application :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±1%
Thick Film
Width :
0.2 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
RMCS
Length :
2 mm
Height :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Technology :
Thick Film
Datasheets
RMCS0805FT432R
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0805FT432R
RMCS Series, Thick Film, 432 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C