RMCF2512FTR120
Mfr.Part #
RMCF2512FTR120
Description
RES 0.12 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Resistance :
120mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
Published :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
711.2μm
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RMCF2512FTR120
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FTR120
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 120mOhm, ±1%, -55°C~155°C