RMCF2512FT95R3
Mfr.Part #
RMCF2512FT95R3
Description
RES 95.3 OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
95.3Ohm
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Series :
RMCF
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
700μm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT95R3
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT95R3
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 95.3Ohm, ±1%, -55°C~155°C