RMCF2512FT8R87
Mfr.Part #
RMCF2512FT8R87
Description
RES 8.87 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
1W
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Thick Film
Supplier Device Package :
Power Rating :
1W
Resistance :
8.87Ohms
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RMCF2512FT8R87
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT8R87
RMCF Series, Thick Film, 8.87Ohms, 1W, ±1%, -55°C~155°C