RMCF2512FT8R20
Mfr.Part #
RMCF2512FT8R20
Description
RES 8.2 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
8.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT8R20
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT8R20
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 8.2Ohm, ±1%, -55°C~155°C