RMCF2512FT8R06
Mfr.Part #
RMCF2512FT8R06
Description
RES 8.06 OHM 1% 1W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
8.06Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
RMCF2512FT8R06
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT8R06
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 8.06Ohm, ±1%, -55°C~155°C