RMCF2512FT82R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT82R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 82 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Resistance :
82Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Height :
700μm
Voltage - Rated :
500V
Series :
RMCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W